Olejek amla został jakby specjalnie stworzony przez naturę w hołdzie kobietom i temu, co dla nich najcenniejsze, czyli włosom. Zadbane, wypielęgnowane i lśniące pukle są atrybutem kobiecości. Warto wypróbować ten indyjski specyfik znany i stosowany od wieków przez hinduski. Aby zintensyfikować jego działanie, dobrze połączyć jest go z innymi naturalnymi preparatami- ziołami, sokami roślinnymi lub innymi olejkami. Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy dwie świetne i łatwe do wykonania kuracje z zieloną amlą.

1. Płukanka z aloesu i amli

Płukanki odchodzą już do lamusa, a tymczasem są bardzo dobrym i wygodnym sposobem na szybką regenerację włosów. Stosujemy je na samym końcu, jako ostatni krok w pielęgnacji, czyli zaraz po umyciu włosów.

Składniki płukanki:

  • 250 ml soku z aloesu (bez miąższu i cukru)
  • 250 ml przegotowanej lub demineralizowanej wody
  • 1 łyżka stołowa olejku amla

Wszystkie składniki mieszamy razem w garnuszku lub dzbanku. W przypadku suchych i zniszczonych włosów warto dodać więcej wody niż soku z aloesu. (125 ml aloesu i około 400 ml wody). Płukanką polewamy delikatnie i stopniowo włosy starając się, aby zamoczyć wszystkie pukle. Warto wmasować ją również w skórę głowy.

Płukanka sprawi, że włosy nabiorą blasku, nie będą się puszyć i zyskają odpowiednie nawilżenie.

2. Mgiełka z siemienia lnianego i olejku amla

Mgiełka do włosów jest najprostszym preparatem, jaki można przygotować w domu. Robi się ją szybko i jest bardzo wygodna w aplikacji- wystarczy przelać ją do pustej buteleczki wyposażonej w atomizer.

Składniki mgiełki:

  • 1 mała łyżeczka siemienia lnianego
  • 1 mała łyżeczka olejku z amli
  • 100 ml wody
  • 2 łyżeczki dowolnej odżywki do włosów (opcjonalnie)

Zamiast odżywki można z powodzeniem zastosować inny naturalny olejek pielęgnacyjny lub masełko, np. masło shea).

Siemię lniane należy gotować około 10 min na małym ogniu w 100 ml wody. Następnie należy je przecedzić i ostudzić. Chłodny wywar wlewamy do buteleczki i uzupełniamy o pozostałe składniki (czyli olejek i odzywkę).

Mgiełkę możemy stosować po umyciu włosów, kiedy są one jeszcze wilgotne, lub na suche włosy podczas dnia, lub przed ułożeniem fryzury. Jest bardzo lekka, więc nie musimy się obawiać, że obciąży nam włosy. Nie potrzeba jej spłukiwać.